Postanowieniem z dnia 3 września 2014r. (III AUz 200/14) Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił zażalenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na postanowienie Sądu Okręgowego we Wrocławiu w przedmiocie nieodrzucenia odwołania od decyzji ZUS.
Sąd Apelacyjny wskazał, że w odrębnym postępowaniu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych postępowanie o przywrócenie terminu w odniesieniu do odwołania, czyli pisma wszczynającego postępowanie nie jest stosowane. Sąd z urzędu, w trakcie wstępnego badania sprawy, dokonuje nie tylko sprawdzenia przez stronę terminu do wniesienia odwołania, ale także w przypadku stwierdzenia opóźnienia – ocenia jego rozmiar i przyczyny. Sąd ma dyskrecjonalną możliwość potraktowania spóźnionego odwołania tak, jakby zostało wniesione w terminie. Może tego dokonać pod warunkiem uznania, że przekroczenie terminu nie jest nadmierne oraz że nastąpiło z przyczyn niezależnych od skarżącego. Stosownie do tych okoliczności odwołanie odrzuca albo nadaje mu bieg. Sąd Apelacyjny wskazał również że wydanie odrębnego postanowienia w tym przedmiocie nie jest konieczne.
Sąd Apelacyjny nie znalazł podstaw do zakwestionowania oceny Sądu I instancji, który za przyczyny usprawiedliwiające opóźnienie w złożeniu odwołania uznał złe samopoczucie wnioskodawczyni po zabiegu cesarskiego cięcia i konieczność sprawowania opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Opóźnienie w złożeniu odwołania od decyzji ZUS wynosiło 2 dni, a zatem zdaniem Sądu Apelacyjnego nie było nadmierne.